Благоприятно ли е за Биткойн покачването на златото?

Цената на Биткойн очаква пробив, тъй като отслабването на долара, опасенията относно дълговете на САЩ и ограниченията върху златото пренасочват вниманието на инвеститорите.

Ключови изводи:

  • Покачването на цената на златото е ограничено от потенциалните продажби в САЩ и липсата на местно производство.
  • Биткойн набира скорост с отслабването на долара и нарастващите опасения относно фискалната политика.
  • Цената на златото се повиши с 3% между 29 май и 2 юни, достигайки най-високото си ниво за повече от три седмици, докато Биткойн се задържа над 105 000 долара.

По-слабият долар принуждава инвеститорите да търсят други възможности

Въпреки че на пръв поглед това краткосрочно по-слабо представяне може да изглежда негативно, няколко макроикономически показатели сочат, че Биткойн може да отбележи пробив по-рано от очакваното.

Злато/USD (зелено, ляво) спрямо индекс на щатския долар (DXY, дясно). Източник: TradingView / Cointelegraph

Индексът на американския долар (DXY) спадна до най-ниското си ниво за шест седмици, което показва, че инвеститорите намаляват експозицията си към американската валута. Обикновено тази тенденция отразява намаляващото доверие в паричната политика на Федералния резерв и/или нарастващите опасения относно устойчивостта на държавния дълг на САЩ.

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви пред CBS на 1 май, че страната „никога няма да фалира“, добавяйки, че „ние сме на път да получим предупреждение“.

Тези коментари дойдоха, след като главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън даде тревога след законопроект на Камарата на представителите, предлагащ допълнително увеличение на тавана на дълга с 4 трилиона долара.

По-слабият индекс DXY насърчава притежателите на 31,2 трилиона долара неизплатен федерален дълг на САЩ да търсят доходност другаде. Докато инвестициите с фиксирана доходност предлагат предвидима доходност, стойността на американския долар остава нестабилна. Ако инвестициите в чуждестранна валута носят по-добра доходност, капиталът вероятно ще се пренасочи от долара.

САЩ имат стимули да диверсифицират златните си резерви

Въпреки привлекателността на златото, има няколко фактора, които биха могли да ограничат търсенето от страна на инвеститорите. Правителството на САЩ е най-големият притежател на ценния метал, което означава, че Министерството на финансите би могло да продаде част от резервите си, за да укрепи фискалната си позиция. Изкупуването на част от дълга, особено на дългосрочните облигации, вероятно би подкрепило долара.

Страни с най-големи златни резерви, в тонове. Източник: Bestbrokers

Дори ако САЩ се раздели с 17% от златните си резерви, което се равнява на 171,8 милиарда долара по текущи цени, страната все пак ще продължи да води в световната класация с голяма преднина от над 100%. Въпреки че тази сума е значителна, тя би покрила само около три седмици от федералния дефицит, което прави усилието относително неефективно.

За сметка на това, инвестиция от 171,8 милиарда долара в Биткойн би утвърдила доминиращата позиция на САЩ в този актив, като лесно би надминала приблизителните запаси на Китай от 190 000 BTC. По-важното е, че този сценарий вече е вероятен след подписването на Стратегическата заповед за резерв от Биткойн от президента Доналд Тръмп през март 2025 г.

Въпреки че САЩ притежават най-големите златни резерви в света, страната не е сред четирите най-големи производители. Данните на Световния съвет по златото класират Китай, Русия, Австралия и Канада като водещите страни производителки на злато. В резултат на това САЩ нямат голям стимул да насърчават покачването на цените на златото, особено по време на продължаващите търговски спорове и засилените геополитически напрежения.

Потоците на ETF показват по-малко доверие в положителната тенденция на златото

Седмични потоци на златни ETF по региони, в тонове. Източник: Gold.org

Освен това данните показват нетни изходящи потоци от борсово търгуваните фондове (ETF) за злато, въпреки неотдавнашното повишение на цените, докато спот ETF за Биткойн са регистрирали 3 милиарда долара нетни входящи потоци от 15 май насам. Това не означава непременно, че инвеститорите в злато преминават към криптовалути, но отразява липсата на доверие в краткосрочния потенциал за повишение на цените на златото.

Златото се е превърнало в клас активи на стойност 22,7 трилиона долара, което го прави по-малко привлекателно в сравнение с акциите и алтернативните инвестиции. За разлика от това, пазарната капитализация на Биткойн от 2,1 трилиона долара предполага значителен потенциал за растеж.

Вместо да се позиционира като пряк конкурент, Биткойн набира популярност, тъй като нарастват опасенията относно фискалната стабилност на правителството на САЩ – нещо, което също подхранва ръста на златото.

Прочетете още Биткойн новини в блога на Crypto365:

Предстои ли масивен пробив на Биткойн в близко бъдеще?

Monero скочи с 51% след „подозрително прехвърляне“ на 333 млн. долара в Bitcoin

Crypto 365

Най-големият източник на крипто новини в България!

Виж минала

Ethereum води крипто пазара с 4% скок до 3-месечен връх над 2700 долара

Виж следваща

XRP Новини: Изпълнителният директор на Ripple отрича слуховете за придобиване на Circle за 5 млрд. долара

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.