Биткойн се бори с всичко – от „кръст на смъртта“ до рекордно ниски настроения, тъй като търговските тарифи на САЩ всяват хаос на световните пазари – ще се върнат ли цените от 2021 г.?
- Тази седмица Биткойн връща часовника назад, тъй като тарифният хаос тегли ценовото действие на BTC към 2021 г.
- Биткойн се отказва от линиите на подкрепа на бичия пазар наляво и надясно, тъй като на дневната графика на BTC/USD се завършва нов „кръст на смъртта“.
- Седмицата на ИПЦ е категорично засенчена от търговските тарифи на САЩ и тяхното все по-глобално въздействие върху фондовите пазари.
- Както участниците на криптопазара, така и участниците на TradFi правят сравнения с „черния понеделник“ през 1987 г. и срива на кросовия пазар COVID-19.
- Спекулативната инвеститорска база на биткойн е твърдо изчерпана и вероятно все повече се изкушава да продава панически.
- Настроенията навсякъде са несъществуващи, като индексът TradFi Fear & Greed Index регистрира най-ниския си резултат в историята.
„Смъртоносният кръст“ на цената на BTC вкарва в играта върховете от 2021 г.
Биткойн рискува да падне под старите си исторически върхове от март 2024 г. нататък, показват данни на Cointelegraph Markets Pro и TradingView.


След като се смъкна под 75 000 долара за първи път от ноември насам, BTC/USD бързо събужда отдавна забравени линии на подкрепа на бичия пазар. Сред тях са 69 000 долара – ниво, което се появява за първи път през 2021 г.
Потапянето, което дойде като имитаторско движение няколко дни след като фондовите пазари започнаха да търпят големи загуби, изненада мнозина.
Is our uncorrelated hedge in the room right now?
— Charles Edwards (@caprioleio) April 6, 2025
„Това е последният шанс на $BTC да запази макроструктурата на възходящия си тренд“, обобщи популярният анализатор Кевин Свенсън в предупреждение на X.


Сред тренд линиите, които сега са загубени като подкрепа, е 50-седмичната експоненциална пълзяща средна (ЕМА) на ниво около 77 000 долара.
В темата на Х за предстоящата седмица популярният трейдър CrypNuevo описа цената, нарушаваща това ниво, като „единствения къс спусък, на който ще обърна внимание“.
„Ако паднем под подкрепата и се върнем над нея, тогава ще считам това за отклонение и това ще бъде моят дълъг спусък за изтласкване нагоре до 87 хил. долара“, обясни той.


Междувременно ресурсът за търговия Material Indicators сигнализира за предупредителен „кръст на смъртта“ на дневните времеви рамки. Този типичен мечи сигнал включва пресичане на 50-дневната проста плъзгаща се средна (SMA) под нейния 200-дневен еквивалент.
„Инерцията, пренасяща се през този смъртоносен кръст, поставя BTC на критичен тест за макроподкрепа“, каза той на X последователите си.
„Останете на линия…“


Седмицата на Consumer price index отговаря на извънредното намаляване на лихвените проценти
Както и миналата седмица, търговските тарифи на САЩ са основната тема за разговор на финансовите пазари по света.
Въздействието на мерките, обявени миналата седмица, продължава да се усеща, тъй като низходящият импулс на рисковите активи сега става подхранван от перспективата за още тарифи, предвидени за публикуване на 9 април.
В изказване пред основните медии през уикенда министърът на търговията Хауърд Лутник потвърди, че правителството на САЩ ще продължи с мерките без забавяне.
„Тарифите идват“, каза той пред CBS News.
С понижаването на настроенията и настъпването на паника сред пазарните участници от търговските бюра до хедж фондовете се обръща малко внимание на другите потенциални катализатори на волатилността през седмицата.
Те ще дойдат под формата на данните за инфлацията в САЩ, които сами по себе си са ключова тема, тъй като митата рискуват да предизвикат неочакван ръст на цените.
Мартенските разпечатки на индекса на потребителските цени (CPI) и индекса на цените на производител (PPI) ще бъдат публикувани съответно на 10 и 11 април.
По-рано председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че макар митата да имат осезаем ефект върху битката за инфлация в САЩ, ще бъде трудно това да се оцени точно предварително.
„Когато новите политики и вероятните им икономически ефекти станат ясни, ще имаме по-добра представа за последиците за икономиката и за паричната политика“, каза впоследствие той по време на реч миналата седмица.


Пазарните очаквания за облекчаване на политиката на Фед с цел компенсиране на митата намират ясно отражение в прогнозите за лихвените проценти.
Последните данни от инструмента FedWatch Tool на CME Group сега показват, че консенсусът е в полза на понижение на лихвите с 0,25% на заседанието на Фед през май – по-рано от приемания до този уикенд краен срок през юни.
В неофициалните среди, включително в социалните медии и платформите за прогнози като Polymarket, залозите за „спешно“ намаляване на лихвите, което да се случи по-рано, нарастват бързо.
„Може да се наложи Федералният резерв скоро да направи спешно понижение на лихвите“, прогнозира през уикенда основателят и главен изпълнителен директор на Professional Capital Management Антъни Помплиано.
„Инфлацията е спаднала до най-ниските си нива от 2020 г. насам. Ако това продължи, ще се превърне в ГОЛЯМ проблем“.


„Черният понеделник“ от 1987 г. или повторение на COVID-19?
В краткосрочен план се опасяват, че „ефектите“ от митата ще включват срив на целия пазар, подобен на „черния понеделник“ през 1987 г.
Както съобщи Cointelegraph, реакциите на пазара на първия кръг от взаимни мита положиха основите на сътресения при предстоящото откриване на Уолстрийт.
A 10% dip in two consecutive days has only happened for the fourth time in history.
— Michaël van de Poppe (@CryptoMichNL) April 6, 2025
October 1987.
October 2008.
March 2020.
April 2025.
In 1987 & 2020, it marked the bottom.
In 2008, it took one more month to mark the bottom.
За търговеца, анализатор и предприемач Михаел ван де Попе моментът на „черния понеделник“ на криптовалутите вече е настъпил.
„Смятам, че ще станем свидетели на едно влакче в увеселителен парк 1-2 седмици, в които ще имаме тест на дъната за Биткойн. Оттук нататък може да се стигне до дълбочина от 70 хил. долара“, предупреди той последователите на X на 7 април.
Ван де Попе видя в спешното намаляване на лихвите от страна на Фед единствения логичен спасителен път за спиране на изтичането на рискови активи.


Междувременно търговският ресурс The Kobeissi Letter посочи тежките загуби на китайските и японските акции по време на първата азиатска търговска сесия за седмицата.
„Наблюдаваме първите прекъсвания на веригата на пазара от март 2020 г. насам“, съобщи той.
Кобеиси описа пазарните настроения като „поляризирани“, правейки множество сравнения с кръстосания пазарен срив COVID-19 през март 2020 г. и след това.
„Това е безспорно най-голямата паника, която сме виждали на пазара от март 2020 г. насам. Всъщност може би се доближаваме до нива на инвеститорска паника ПРЕДИ март 2020 г.“, добави той.
„В момента това е широко разпространено бързане към изхода за инвеститорите“.
Загубите на новия ходник на Биткойн се умножават
При Биткойн кохортата от инвеститори, която вероятно първа ще капитулира, са краткосрочните държатели (STHs) – по-спекулативните субекти на пазара с дата на закупуване през последните шест месеца.
Както Cointelegraph съобщи, тези инвеститори са силно чувствителни към волатилността на цените на BTC и че техните панически продажби създават порочен кръг за пазара.
Данните от платформата за анализ на onchain CryptoQuant сега показват, че кохортата STH все повече изпада в червено.
Метриката Spent Output Profit Ratio (SOPR), която проследява STH монетите, движещи се на печалба или загуба, в момента е под прага на рентабилност.
„Когато STH-SOPR падне под 1,0, това отразява, че краткосрочните инвеститори реализират загуби – класически сигнал за капитулация“, отбеляза сътрудникът на CryptoQuant Йонсей Дент в една от публикациите в блога си „Quicktake“.
„Поглеждайки назад към 2024 г., основните ценови корекции бяха съпроводени от резки спадове на STH-SOPR, често достигащи или падащи под диапазона на стандартното отклонение -2. Тези моменти – особено през май, юли и август – съвпаднаха с периоди на панически продажби сред краткосрочните пазарни участници.“


Под 80 000 долара, BTC/USD вече е комфортно под съвкупната разходна база за инвеститорите в STH, потвърждава CryptoQuant.
Общата агрегирана разходна база на Биткойн, която включва дългосрочните притежатели, в момента е 43 000 USD.


Настроенията затъмняват мечите рекорди
В отрезвяващ, но вероятно странен ход, степента на мечите настроения на традиционните пазари, измерена чрез индекса на страха и алчността, спадна до крайности.
Последните данни от индекса, който използва кошница от фактори за изчисляване на пазарните настроения, дават показания от едва 4/100.
„Никога не е бил толкова нисък: нито при COVID, нито след срива на FTX“, отбеляза популярният криптокоментатор Атлас.


Криптовалутите продължават да се справят с бурята малко по-добре, като на 7 април индексът на крипто страха и алчността е 23/100.


Отвъд паниката, някои гласове предпазливо намекват, че сега е идеален момент за „купуване на потапяне“ – било то на акции или крипто.
„Това не означава непременно, че абсолютното дъно е настъпило, но като цяло е поне локална възможност“, твърди основателят на количествения фонд за биткойн и цифрови активи Capriole Investments, в тема X.
Едуардс обобщи както бичите, така и мечите аргументи, и заключи, че остава голям риск, особено за бичия пазар на Биткойн.
„Ако трябва да бъдем честни, Биткойн се представи много добре миналата седмица, но през уикенда навакса изоставането си (в посока надолу). В очакване на някаква голяма непредвидена новина, за Биткойн ще бъде трудно да се пребори с корелация=1 събитие в рисковите активи, видяхме нещо подобно в началото на 2020 г.“, коментира той.
„Въпреки това тук трябва да се отбележи исторически значителна относителна сила. Вероятно можем да очакваме Биткойн да се покачи най-силно от дъното, където и когато и да е то“.
Прочетете още Биткойн новини в блога на Crypto365: