Неуспехът на Биткойн да се задържи над 83 000 долара увеличава шанса за привличане на ликвидност под дъната на ценовия диапазон.
Цената на Биткойн (BTC) отскочи бързо от петмесечното си дъно от 74 300 долара и достигна 83 565 долара на 9 април, но отхвърлянето на нивото от 83 500 долара повдига въпроси дали криптовалутата ще успее да задържи зоната от 80 000 долара.
Дали 90-дневната тарифна пауза на Тръмп ще доведе до обръщане на тренда при BTC?
На 9 април президентът на САЩ Доналд Тръмп разреши 90-дневна пауза за предложените увеличения на митата, като същевременно въведе общо 10% реципрочно мито за всички държави с изключение на Китай. За разлика от по-широката си маслинова клонка, Тръмп удвои търговската си война с Китай, като увеличи митата върху китайския внос в САЩ до 125%, позовавайки се на липсата на „уважение към световните пазари“ от страна на Пекин.
Този ход предизвика историческо пазарно рали, при което Биткойн поскъпна с над 7% до 82 000 долара, тъй като нервите на инвеститорите спаднаха. Паузата предлага временно облекчение, намалявайки непосредствените страхове от търговска война, които преди това бяха заредили рисковите активи.
Въпреки това ответните 84% мита на Китай върху вноса от САЩ, влезли в сила на 10 април, сигнализират за ескалиращо противопоставяне. Ако преговорите се провалят и търговската война между САЩ и Китай се задълбочи след изтичането на 90-дневния срок, Биткойн може да бъде подложен на нов натиск за понижение, тъй като пазарите ще се отдръпнат от повишената несигурност.


„При положение, че Китай е посочен толкова изрично, пазарните участници се подготвят за контраудар от страна на Пекин“, пише търговската компания QCP Capital в бележка до инвеститорите в Telegram.
QCP Capital добави:
„Ако ответните мерки се материализират със сила, бурното рали може бързо да се превърне в класически капан за бикове.“
Макар че паузата печели време, способността ѝ да предотврати срив зависи от това дали Тръмп може да деескалира напрежението с Китай – висока задача, като се има предвид агресивната му реторика.
Инфлационният натиск би могъл да натежи на цената на BTC
Друг фактор, който допринася за насрещните ветрове в цената на Биткойн, са макроикономическите фактори, като страховете от инфлация и потенциални рецесии.
Биткойн все повече корелира с технологичните акции и по-широките пазарни нагласи, което се вижда от резките му спадове в периоди на пазарни сътресения. Например, когато първоначалните съобщения на Тръмп за митата предизвикаха разпродажба на акции, Биткойн спадна с близо 10% от най-високите си стойности по-рано тази година, слизайки под 80 000 USD.
Анализаторите твърдят, че ако търговското напрежение ескалира още повече или централните банки затегнат паричната политика за борба с инфлацията, инвеститорите може да избягат от рискови активи като Биткойн, което ще доведе до понижаване на цената му.
Тази чувствителност към макроикономическите промени предполага, че всеки внезапен икономически шок – като повишаване на лихвените проценти от Федералния резерв или забавяне на глобалния растеж – може да предизвика нов срив, особено ако Биткойн не успее да преодолее сегашния си търговски диапазон от 80 000-90 000 долара.
Сега пазарните участници пренасочват вниманието си към данните за индекса на потребителските цени от 10 април, които са на път да пренасочат вниманието към вътрешната икономика.
„По-слабо отпечатване би било добре дошло“, заявиха от QCP capital, добавяйки, че то би помогнало да се „компенсира инфлационният свръхдоход, въведен от политиката на общи мита“.
Според инструмента FedWatch на CME Group понижаването на лихвените проценти е малко вероятно преди юни, въпреки че междувременно е планирано едно заседание на Фед.


Шансовете Фед да запази лихвените проценти без промяна на заседанието на 7 май са 81,5%.
Това може допълнително да намали ентусиазма за BTC и да понижи цената му, ако ключовите ценови нива не се задържат.
Ключови нива на Биткойн, които трябва да наблюдавате
Биткойн проби нивото от 75 000 долара на 8 април, след което се върна към сегашните нива. Трейдърите сега се фокусират върху ключовите области около това ниво и върха от 109 000 долара, към които цената на BTC може да се върне в близко бъдеще.
От техническа гледна точка ключовите нива на Биткойн, които трябва да се наблюдават, са 111-дневната пълзяща средна (ПС) при 93 000 USD, 200-дневната ПС при 87 000 USD и 365-дневната ПС при 76 000 USD, според фирмата за пазарни анализи Glassnode.
В последния си доклад за седмицата на веригата от Glassnode подчертават, че след загубата на 111-дневната МА и 200-дневната МА при неотдавнашните понижения, сега цената трябва да се задържи над 365-дневната МА, за да избегне нов срив.
„Това е ключово ниво на инерция, което досега се е задържало като подкрепа, но трябва да остане като подкрепа, за да се избегне установяването на по-нататъшна низходяща инерция.“


Друго ниво, което трябва да се наблюдава, според Glassnode, е ценовата база на краткосрочните държатели (STH) на ниво 93 000 USD (съвпадащо със 111-дневната МА), което, ако бъде възстановено, ще сигнализира за първия признак на засилване на инерцията.
Ако обаче Биткойн не успее да се задържи над 80 000 щатски долара, ще тръгне по нов низходящ път. Ключовите нива, които трябва да се наблюдават под 365-дневната ЕМА, са активната реализирана цена при 71 000 USD и, в крайни случаи, истинската средна пазарна стойност от около 65 000 USD.
„Сега имаме сливане в няколко модела на цената на веригата, което подчертава ценовия диапазон от 65 000 до 71 000 долара като критична зона на интерес за биковете за установяване на дългосрочна подкрепа“


Както по-рано съобщи Cointelegraph, Биткойн рискува да се озове отново на петмесечното дъно при 71 000 долара, ако тарифните войни и сътресенията на фондовия пазар продължат.
Прочетете още Биткойн новини в блога на Crypto365: