Архитектурата е едновременно процес и продукт на планиране, проектиране и изграждане на физически структури. Добрият архитект често може да трансформира едно средно пространство в естетически превъзходен и практичен дизайн. Преди няколко години секторът на архитектурата и дизайна започна да експериментира с технологии за 3D принтиране: през 2015 г. например най-големият 3D отпечатан архитектурен павилион отвори врати за Седмицата на дизайна в Пекин. Днес адитивно произведените структури вече не са голям шок. Стана почти обичайно за иновативни дизайнерски и строителни студия да притежават десктоп решение за създаване на 3D модели на своите проекти. Освен това, бързо нарастващ брой компании по целия свят избират да включат и адитивното производство в своите производствени процеси, предефинирайки своя бизнес модел около 3D принтирането.3dbgprint
И така, как точно 3D принтирането е от полза за фирмите за архитектура и дизайн? Какви са различните приложения на тази модерна технология в сектора? Решихме да разгледаме по-отблизо текущото приемане, за да разберем защо компаниите избират да интегрират 3D принтирането в архитектурата и как го управляват.
Какви са ползите от приемането на 3D принтиране в архитектурата?3д скенер
Ако тези нови техники не предлагат предимства пред конвенционалните методи, вероятно няма да има голяма причина за интегриране на технологията в архитектурата. Наистина, предимствата на 3D печата в архитектурата и дизайна са многобройни и донякъде подобни на тези в строителния сектор. Хосе Агилар, съосновател и главен изпълнителен директор на базираното в Тексас студио māk, ни разказа повече за полезността на адитивните технологии:
„Използвам 3D печат от 2008 г. и доста бързо видях предимствата на тази технология в архитектурните области на проектирането и строителството. Разработката на софтуер за архитектурата, строителството и мебелната индустрия винаги е била много по-напред от действителната способност на производствената индустрия да генерира много сложни геометрични дизайни. Това е главно защото традиционните методи на производство разчитат на преобразуването на триизмерни обекти в двуизмерни чертежи, които се използват за изработка, а след това има и разходите за труд, включени в сглобяването на тези части. 3D печатът заобикаля този обширен процес и настоящата технология е такава, каквато е, можете почти да печатате директно от триизмерен обект. Това носи огромни предимства като намалено време в CAM Design, точно време за печат на симулация на производство, а отпечатаният обект и всеки от другите му компоненти в крайна сметка са по-здрави и имат по-голяма структурна цялост“, казва Хосе Агилар.
Свобода на дизайна и сложни геометрии.3d принтер
Безспорно, най-голямото предимство на прилагането на 3D принтиране в архитектурни проекти е свободата на проектиране, тъй като формите, които преди са били невъобразими, вече са възможни и дори лесни за производство. С други думи, с повече свобода на проектиране идва възможността за създаване на нови сложни геометрии. Освен това компаниите вече могат да провеждат проучвания за дизайн: „Чрез използване на 3D принтер можем да отпечатаме много различни опции за дизайн“, коментира Bercy Chen Studio, базираната в САЩ фирма за архитектура. „Вместо да разполагаме с дизайна само на екрана, 3D моделите ни помагат да имаме по-добър изглед на нашия дизайн и ни дават възможност да проучим най-добрите опции“, освен това извършването на множество итерации е рентабилно.
Когато XtreeE 3D отпечата три уникални бетонни пейки с изтъкан модел, компанията използва 6-осна роботизирана ръка за производство на добавки, за да създаде сложния дизайн. Роботът може да нанася слоеве от материал, движейки се в определено движение, за да създаде тъкания модел. Това е много сложна геометрия, която да се получи с класическа форма, която би била значително по-скъпа. Следователно технологията за 3D печат предложи на производителите повече свобода да добавят сложност към модела.3d писалка
Бетонната пейка от XtreeE е пример за сложни геометрии, реализирани благодарение на 3D печат.
устойчивост
Има известен дебат относно това дали адитивното производство наистина е по-щадящо околната среда от другите производствени методи. Но дори ако някои материали за 3D печат наистина не са „зелени“, все още има няколко начина, по които 3D печатът се оказва по-устойчив от повечето други традиционни строителни методи. Според XTreeE, устойчивостта се проявява в намалената консумация на материали, взета предвид в самия продукт, намалена благодарение на. 3д принтер геометричната оптимизация, или различните отпадъци, свързани с производството като кофраж. „Ние вярваме в парадигмата за роботизирани сглобяеми конструкции извън обекта, която помага за производството на елементи от висок клас с нови изпълнения и по-малко въздействие. Важно предимство, което трябва да споменем, е огромното намаляване на операциите на място, което осигурява ефективност и устойчивост.“