Как да подобрим качеството на 3D печат? – 7 съвета за завършване на финалния 3D печат

Стотици неща могат да повлияят на качеството на 3D разпечатките, включително качеството на нишката, инструкциите за нарязване, температурата в камерата, диаметрите на дюзите, настройките за прибиране и дори влажността, ако материалите са хигроскопични.широкоформатен 3д принтер

За щастие, ако знаете защо нещата се объркват, можете да разрешите повечето проблеми с качеството на 3D печата, без да си късате косата. Тази статия за седем често срещани проблема с 3D печат (с решения) ви е покрила.

Но какво ще стане, ако искате да подобрите качеството на 3D печат? Ако търсите общи подобрения, пристъпете напред, докато се потопим дълбоко по-долу.

Тази статия предоставя седем най-добри варианта за крайни 3D разпечатки, които ви помагат да преминете от прототип към модели, достойни за продажба на дребно, за нула време.3дбгпринт

Хайде да влезем!

  1. Изберете първокласни материали
    Материали

Не може да се отрече полезността на икономичните материали за създаване на прототипи, но качеството винаги показва, когато става въпрос за крайни 3D разпечатки.

Например, има забележима разлика в качеството между Ultimaker PLA и генеричния PLA – Ultimaker PLA има висока кристалност, което го прави идеален за надвеси и мостове. Обратно, генеричният PLA е по-малко стабилен и склонен към несъвършенства.3д принтиране

Същото важи и за ABS, PC, PET-G и други обичайни термопласти/полимери. Най-значимите разлики в качеството обаче са, когато печатате тънки слоеве с материали като PET-G, като по-фините слоеве показват повече несъвършенства.

Опитайте да изберете първокласна марка нажежаема жичка и вижте дали можете да видите разликата. И ако вече използвате премиум марка нажежаема жичка, опитайте „плюс“ или „премиум“ версията на нажежаемата жичка, ако е налична, или преминете към друга реномирана марка.

Имаме широка гама от висококачествени материали от Markforged, Essentium, 3DGence, Ultimaker и 3CN3D, ако искате да опитате премиум марка.3dbgprint

  1. Изберете своя слайсър разумно!
    3DGence Slicer

CAD и софтуерът за 3D моделиране дефинират вашия 3D модел, но не дават инструкции на вашия 3D принтер как да го направите. За целта ви е необходим слайсер.

Програма за нарязване създава пътеки, които вашият 3D принтер да следва при печат, което му позволява да създаде вашия 3D модел. Не всички слайсери обаче са еднакви.

Някои програми за нарязване работят по-добре с определени 3D принтери и вашият производител вероятно има препоръки или патентован софтуер (напр. Markforged Eiger).

Ако вашият 3D принтер е с отворен код, можете да използвате всеки слайсер.

Софтуерът за нарязване превежда вашия 3D модел в G-код, обширен машинен език, който съдържа стотици, а понякога и хиляди инструкции.Какви са ползите от приемането на 3D принтиране в архитектурата?3д скенер
Ако тези нови техники не предлагат предимства пред конвенционалните методи, вероятно няма да има голяма причина за интегриране на технологията в архитектурата. Наистина, предимствата на 3D печата в архитектурата и дизайна са многобройни и донякъде подобни на тези в строителния сектор. Хосе Агилар, съосновател и главен изпълнителен директор на базираното в Тексас студио māk, ни разказа повече за полезността на адитивните технологии:

По-усъвършенстваните програми за рязане вземат предвид GD&T (геометрично оразмеряване и толеранс), който произвежда части с параметри за използване.

Препоръчваме да използвате препоръчаните от производителя резачки за най-добри резултати. В противен случай вижте SLICER 4.0 (3DGence) и Cura (Ultimaker).

  1. Нивелирайте леглото и задайте Z отместването
    Нивелиране на леглото и Z отместване

Изравняването на леглото и настройката на Z отместването (разстоянието между дюзата и леглото) са основите на 3D печата, но ще се изненадате колко професионалисти забравят да го направят.

Докато много 3D принтери имат автоматично нивелиране на леглото и могат да позиционират дюзата автоматично, принтерът не винаги прави нещата както трябва. Може да се наложи ръчно да компенсирате неравната работна повърхност и да я настроите.

Прекарвате измервателния уред през всичките четири ъгъла и повтаряте процеса три пъти, за да сте сигурни, че получавате еднаква височина за всички ъгли.

Ръчното нивелиране на леглото изисква щуп или алуминиева карта за определяне на разстоянието между дюзата в точките на леглото. Манометърът ще има много малко съпротивление между леглото и дюзата, плъзгайки се навътре и навън чисто.

Ще трябва да регулирате нивелирането на леглото всеки път, когато започнете нова сесия за 3D принтиране, а прекъсването на процеса на 3D принтиране също може да избие нещата.

За да улесните нещата, можете също така да монтирате допълнително сензор за нивелиране на леглото, ако вашият 3D принтер няма такъв – вижте тези сензори за идеи.

  1. Експериментирайте с температурите на печат
    Печатни температури

Ако температурата на печат е твърде ниска или висока, можете да очаквате проблеми с адхезията на междинния слой, качеството на повърхността и работата на дюзите.

Например нанизването е често срещан проблем при високи температури, причинен от изтичане на пластмаса от дюзата и оставяне на отлагания.

Въпреки това, ако температурата на дюзите ви е твърде ниска, най-честият проблем е разделянето на слоевете – когато слоевете не се свързват по време на печат.

Опитайте да регулирате температурата на дюзата с плюс или минус 1-2°C и вижте дали това помага. Не се страхувайте да експериментирате с температури – термопластите могат да бъдат темпераментни, така че не е задължително вашият принтер да е виновен за проблемите с качеството.

Може също да откриете, че хладна или гореща камера може да причини проблеми с качеството на печат, така че си струва да експериментирате, за да намерите правилната конфигурация