Може да не мислите два пъти за крема за кожа, който нанасяте върху лицето си, за очната линия, която нанасяте преди работа, или за шампоана, който разпръсквате в косата си. Тези продукти, които изглеждат относително безопасни на теория, обикновено съдържат десетки съставки, които са трудни за произнасяне и още по-трудни за изписване. Но какви точно са тези химикали, някои от които могат да се считат за токсини, и какво означават те за вашето здраве? Съставихме списък с някои от най-често срещаните съставки и в кои продукти можете да ги намерите.ендосфера
Какво е ендокринен разрушител?
Ендокринните разрушители могат да бъдат открити в околната среда или в произведени продукти като козметика. Те включват фталати, парабени, триклозан и токсични метали.
Ендокринната система е сложна мрежа от жлези и органи, които произвеждат и секретират хормони, пренасяйки жизненоважна информация до различни клетки в тялото. Например, хормоните навлизат в кръвния поток, за да помогнат за контролирането на много основни функции в човешкото тяло, като вашето настроение, метаболизъм, възпроизводство, храносмилане, регулиране на съня, регулиране на кръвната захар и растеж на костите и тъканите.скин дизайн
Както можете да видите, ендокринната система е добре смазана машина, която работи гладко, освен ако не е повлияна от външни фактори. Ендокринните разрушители са химикали, които пречат на функционирането на хормоните в тялото ви. По-конкретно, те подвеждат тялото ви, като имитират хормони или блокират съществуващите хормони да функционират правилно. Въздействието може да варира от предотвратяване на отделянето на хормони от жлезите, нарушаване на транспортирането на хормони в кръвта или предотвратяване на свързването на хормоните с предназначения им рецептор.
Когато са изложени на тези химикали, ендокринните разрушители са особено вредни по време на бременност и могат да причинят репродуктивни усложнения, като малформации в развитието, според Агенцията за опазване на околната среда на САЩ (EPA). Те могат също да повлияят на имунната система и нервната функция и са свързани с повишен риск от рак.
Често срещани химикали в козметиката
Ето някои от най-често срещаните химикали, добавяни към козметиката, за които трябва да знаете. Това не е изчерпателен списък и не означава, че трябва да изхвърлите продукти, които съдържат тези съставки. Вместо това тази информация се предоставя, за да ви помогне да вземете по-информирани решения относно това, което влагате в тялото си.skin design
Бензофенон: Бензофенонът се добавя към сапуните, за да поддържа миризмата и да предотврати избледняването на цветовете. Добавя се и към лак за нокти, основи, шампоан, балсам, спрей за коса, овлажнители и парфюм. Бензофенонът се среща и на етикетите като оксибензон, сулизобензон и сулизобензон натрий. Смята се, че бензофенонът е ендокринен разрушител.
Бутилирани съединения: бутилиран хидроксианизол (BHA) и бутилиран хидрокситолуен (BHT) са консерванти, открити в продукти за устни, грим, слънцезащитни продукти, дезодоранти, кремове и парфюми. Ниските дози не се считат за токсични, но BHA и BHT могат да действат като ендокринни разрушители.
Сажди: Саждите са прах, съставен от фино разделени частици елементарен въглерод. Можете да намерите сажди в очна линия, спирала, лак за нокти, сенки за очи, червило, руж и основа. На етикетите въглеродните сажди могат също да бъдат посочени под наименованията ацетиленови сажди, канални сажди, пещни сажди, лампови сажди или термични сажди. Саждите са възможен канцероген.
Въглищен катран: Въглищният катран е гъста течност, получена от изгарянето на въглища. Признат за канцероген, въглищният катран е смес от стотици съединения. Въглищният катран се добавя към шампоани, сапуни, бои за коса и лосиони и може да се появи на етикетите като KC 261, lavatar, picis carbonis, нафта, нафта с високо съдържание на разтворители, нафта дестилат или бензин B70.
Етаноламини: Етаноламините са химикали, които съдържат аминокиселини и алкохоли. В козметиката диетаноламинът (DEA) и триетаноламинът (TEA) служат като емулгатори, пенители и за балансиране на нивата на pH. Можете да ги намерите в шампоан, сапун, балсам, лосиони, крем за бръснене, очна линия, спирала, сенки за очи, руж, основа и аромати. На етикетите търсете DEA, TEA, кокамид DEA, кокамид MEA, DEA-цетил фосфат, DEA oleth-3 фосфат, лаурамид DEA, линолеамид MEA или миристамид DEA.skindesign
Формалдехид: Формалдехидът е безцветен газ, добавян към козметиката, за да предотврати развитието на микроби. Объркващата част е, че козметиката може да съдържа формалдехид, без да е посочена като активна съставка. Това е така, защото някои консерванти също могат да отделят формалдехид, включително Quaternium-15, DMDM хидантоин, имидазолидинил урея, диазолидинил урея, полиоксиметилен урея, натриев хидроксиметилглицинат, бромопол и глиоксал. Може да намерите тези химикали в лак за нокти, гел за коса, шампоан, сапун за тяло и гел за тяло.студена плазма
Аромат: Тази дума може да звучи невинно, но това е неясен общ термин, който описва комбинация от химикали, добавени към козметиката, за да им придаде своя аромат. Не се ограничава само до парфюм или одеколон. Ще намерите аромати, посочени в шампоан, сапун, измиване на тяло, дезодорант, лосион, крем за лице, ексфолианти и грим.