Главният изпълнителен директор на Binance се признава за виновен по федерални обвинения и се оттегля

НАЙ – ВАЖНОТО

  • Чангпенг Джао, милиардерът, основател и главен изпълнителен директор на Binance, се оттегли, след като се призна за виновен по федерални наказателни обвинения в нарушаване и склоняване на финансова институция да наруши Закона за банковата тайна, според споразумението за признаване на вина.
  • Признанието е част от споразумение с Министерството на правосъдието на стойност 4,3 млрд. долара, според съдебните документи.

Споразумението

Ръководителят на Binance Чанпенг Джао се призна за виновен във вторник по наказателни обвинения и се оттегли от поста главен изпълнителен директор на компанията като част от споразумение за уреждане на спора с Министерството на правосъдието на стойност 4,3 млрд. долара, според съдебни документи. Споразумението за признаване на вина с правителството разрешава многогодишно разследване на най-голямата борса за криптовалути в света.

Джао се яви пред съдия Брайън Цучида в съдебната зала в Сиатъл, за да направи признанието си. Според Министерството на правосъдието Джао и други лица са обвинени в нарушаване на Закона за банковата тайна, тъй като не са приложили ефективна програма за борба с изпирането на пари, както и за умишлено нарушаване на икономическите санкции на САЩ „в съзнателно и изчислено усилие да се възползват от американския пазар, без да прилагат контрола, изискван от американското законодателство“.

Във вторник Джао заяви в публикация в X, бившия Twitter, че е „допуснал грешки“ и „трябва да поеме отговорност“. Той заяви, че Ричард Тенг, бившият глобален ръководител на регионалните пазари на компанията, е бил назначен за нов главен изпълнителен директор на Binance.

Действията срещу Binance и нейния основател бяха съвместни усилия на Министерството на правосъдието, Комисията за търговия със стокови фючърси и Министерството на финансите. Комисията за ценни книжа и борси не участваше.

Министърът на финансите Джанет Йелън заяви в съобщение от вторник, че борсата е позволила на незаконни участници да извършат над 100 000 транзакции, които са подкрепяли дейности като тероризъм и незаконни наркотици, и че е позволила над 1,5 милиона сделки с виртуални валути, които са нарушили санкциите на САЩ.

Освен това тя е позволявала транзакции, свързани с терористични групировки като бригадите „Ал Касам“ на Хамас, Палестинския ислямски джихад, Ал Кайда и ИДИЛ, се казва в съобщението на Йелън, като се отбелязва, че Binance „никога не е подала нито един доклад за подозрителна дейност“.

Главният прокурор на САЩ Мерик Гарланд заяви на пресконференция във вторник, че глобата е „една от най-големите санкции, които някога сме получавали“.

„Използването на нови технологии за нарушаване на закона не ви прави разрушител. То ви прави престъпник“, каза Гарланд.

„Binance даде приоритет на печалбите си пред сигурността на американския народ“, каза той.

Според 92-страничната заповед за съгласие между Binance и Мрежата за борба с финансовите престъпления на Министерството на финансите, или FinCen, криптоборсата „дори е разработила процес за уведомяване на ВИП потребителите, ако станат обект на разследване от страна на правоприлагащите органи“.

Според споразумението за признаване на вина Джао лично се признава за виновен в нарушаване и склоняване на финансова институция да наруши Закона за банковата тайна. Министерството на правосъдието също така препоръчва на съда да наложи на Жао глоба в размер на 50 млн. долара.

Джао е освободен под лична гаранция в размер на 175 млн. долара, обезпечена с 15 млн. долара в брой, а изслушването за произнасяне на присъдата е насрочено за 23 февруари.

Binance ще продължи да функционира, но с нови основни правила. От компанията ще се изисква да поддържа и усъвършенства програмата си за съответствие, за да гарантира, че бизнесът ѝ е в съответствие с американските стандарти за борба с изпирането на пари. От компанията се изисква да назначи независим наблюдател на съответствието.

От делото срещу Binance, което беше разсекретено във вторник, става ясно, че срещу борсата са повдигнати три наказателни обвинения, включително за извършване на нелицензиран бизнес за превеждане на пари, нарушаване на Закона за международните извънредни икономически сили и заговор.

Binance се е съгласила да конфискува 2,5 млрд. долара в полза на правителството, както и да плати глоба в размер на 1,8 млрд. долара.

Министерството на правосъдието заяви в жалбата си от вторник, че Binance „съзнателно и умишлено“ е причинила предоставянето на услуги на Иран в нарушение на американските санкции. То следва доклад, според който Binance е обработила ирански трансакции на стойност милиарди долари.

„Позволете ми да бъда ясна: ние също така изпращаме послание към индустрията на виртуалните валути в по-широк смисъл, днес и за в бъдеще“, написа Йелън в прессъобщение.

Споразумението идва, след като на 2 ноември основателят на FTX Сам Банкман-Фрид беше признат за виновен по няколко криминални обвинения в измама и конспирация след само три часа обсъждане от страна на съдебните заседатели. Експертите заявиха пред CNBC, че за един високопрофилен едномесечен процес, в който са участвали близо 20 свидетели и стотици веществени доказателства, никога не са виждали толкова бързо решение.

CNBC потърси Джао за коментар, но не получи отговор веднага

Binance не отговори на няколко молби за коментар от CNBC.

Обвиненията следват гражданските искове, заведени по-рано тази година от Комисията по ценните книжа и фондовите борси и от Комисията за търговия със стокови фючърси.

Binance е в центъра на интензивен регулаторен контрол върху начина, по който функционира, като длъжностни лица в множество юрисдикции изразяват загриженост относно подхода на компанията да стартира на определени пазари, дори когато няма правомощия за това, и твърдения за участие в незаконни сделки като пране на пари и измами с ценни книжа.

През юни Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) насочи към компанията обширно съдебно дело, в което се твърди, че Binance управлява незаконна борса за ценни книжа и неправилно обработва средства на клиенти.

Скоро след това SEC удари конкурентната борса Coinbase с подобно съдебно дело, твърдейки, че тя работи като неразрешена борса за ценни книжа, брокер и клирингова агенция.

В понеделник SEC подаде иск срещу Kraken

Те твърдят, че борсата е смесила криптоактиви на клиенти на стойност 33 млрд. долара с активите на собствената си компания, създавайки потенциал за значителен риск от загуби за своите потребители.

В 13-те обвинения, повдигнати срещу Binance от SEC, агенцията обвини Binance в смесване на милиарди долари в пари на клиенти със собствени средства на Binance, подобно на обвиненията, отправени към вече фалиралата криптоборса FTX. Председателят на SEC Гари Генслър добави: „Джао и структурите на Binance са участвали в обширна мрежа от измами, конфликти на интереси, липса на оповестяване и пресметливо заобикаляне на закона“.

Стартирана от родения в Китай предприемач през 2017 г., Binance се превърна от сравнително неясно име в основна сила в крипто сектора за няколко седмици. Binance остава най-голямата криптоборса в света в глобален мащаб, като всяка година обработва милиарди долари в търговски обем.

Въпреки че холдинговото ѝ дружество е базирано на Каймановите острови, Binance няма глобална централа и Джао често се противопоставяше на призивите да създаде такава, като казваше, че иска платформата да работи по „децентрализиран“ оперативен модел.

Предистория

През 2021 г. британският Орган за финансово поведение забрани на британското подразделение на Binance да оперира в страната, заявявайки, че то не е упълномощено да извършва регулирани дейности. Неотдавна Binance се отказа от плановете си да се стреми към пълен лиценз за Обединеното кралство, след като регулаторът заяви, че контролът му за познаване на клиентите и за борба с изпирането на пари не отговаря на изискванията му.

В жалбата на CFTC регулаторът твърди, че Binance, Джао и бившият главен служител по съответствието на компанията Самуел Лим са управлявали „незаконна“ борса, имали са „фиктивна“ програма за съответствие и са нарушили Закона за стоковите борси, включително законите, „предназначени за предотвратяване и разкриване на пране на пари и финансиране на тероризма“.

През юли Binance и Zhao подадоха молба за отхвърляне на иска на CFTC. Американското подразделение на борсата също отвръща на иска на SEC, като подава молба за защита срещу това, което те наричат „риболовна експедиция“ на SEC.

От особена загриженост за криптоиндустрията са последиците от репресиите на агенцията срещу криптовалутите за безброй токени и блокчейн – не само за борсите. SEC твърди, че няколко от токените, които Binance и Coinbase предлагат на своите платформи – като sol на Solana, ADA на Cardano и matic на Polygon – са ценни книжа, които е трябвало да бъдат регистрирани в агенцията.

Още от блога на Crypto365:

Участник в ICO на Ethereum прехвърля $9,96 милиона ETH към Kraken. Ще продаде ли?

Какво стои зад срива на XRP след победата в съдебното дело?

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Exit mobile version